Vliv globální změny klimatu na fyziku a psychiku člověka

landscape, change, climate

Náš organismus byl po tisíciletí zvyklý na určitý řád střídání ročního období v závislosti na tom, v jakém podnebním pásmu se vyvíjel. Globální změna klimatu je pro náš organismus vždy velkým stresem, neznamená to však je slabý a měl by zkolabovat, neboť má velké adaptační rezervy.

Pro realizaci adaptace od nás organismus potřebuje jednu důležitou věc, minimalizovat stres do rozumné míry.

Tj. ovládat své myšlení a nepřipouštět přehnané emoce. Východní mudrcové říkali, že všechny naše nemoci a nezdary pramení ze sedmi příčin.

Přemíra vzteku, radosti, strachu, smutku, lítostivosti, toužebnosti a přemíra myšlení.

Organismus je schopný adaptace, pokud bude cítit vyrovnanost a klid. Dle jednoduchého testu můžete analyzovat Váš současný stav. Představte si temnou oblohu s velikým množstvím hvězd, je vám tato představa milejší nežli horké slunce a pláž? Pokud ano, jste unaven, neboť ve vašem životě je příliš vzruchu, pokud je vám blíže představa druhá, je ve vašem životě málo radosti, psychicky jste utlačen.

Jedinec, jenž chce vidět měsíc a hvězdy potřebuje více spánku, také by měl ve svém volném čase zvolit procházky v přírodě, nejlépe o samotě. Člověk, který chce vidět slunce a pláž, by se měl zamyslet, zda má ve svém životě dostatek radosti a nadšení, zda se nesoustředí přespříliš na zodpovědnost ve svém životě.

Na závěr tohoto článku vám přeji klidnou a úspěšnou adaptaci v těchto nových časech a budu se na vás těšit u dalšího příspěvku, kde si toto i jiná témata probereme podrobněji.