Mykózy jsou plísňová onemocnění, která se velmi často obtížně léčí anebo se opakovaně vracejí.
I dnes, přestože je na trhu velmi mnoho léčiv, zůstávají plísňové infekce vážným problémem, a to nejen u nás. Zvláště často se houbová onemocnění vyskytují u lidí, jejichž povolání je spojeno s dlouhodobým nošením gumové obuvi, a také u těch, kteří trpí pocením nohou a narušeným krevním oběhem v dolních končetinách.
Mějte také na vědomí, že houby přetrvávají po dlouhou dobu ve vlhkých kobercích, žínkách či vložkách, a proto se při návštěvě lázní či veřejných koupališť doporučuje nosit gumové pantofle a vyhýbat se používání cizích žínek a bot.
Recepty
Rostlinná šťáva:
Cibulová šťáva: cibuli nastrouháme na jemném struhadle nebo propasírujeme mlýnkem na maso, šťávu vymačkáme a smícháme s medem v poměru 1:1. Uchováme ve skleněné nádobě se zátkou. Směsí si mažeme bolavá místa dle potřeby.
Léčba odvary, nálevy a tinkturami:
Odvar z Rozrazilu chudobkovitého: 100 gramů Rozrazilu zalijte jedním litrem vroucí vody, nechte odstát 15 minut ve smaltované misce, nechte vychladnout. Neskladujte déle než dva dny.
Použití je vhodné do koupelí, obkladů a pleťových vod.
Odvar z Pryšce: 100 gramů byliny Pryšec zalijte jedním litrem vroucí vody, přikryjte a vařte 10 minut na mírném ohni. Poté nechte směs odstát 20 minut, sceďte. Nalijte teplý odvar do umyvadla a zvyšte nohy.
Ostatní rostlinné vychytávky:
Dobře umyté nohy namočte do silného vinného octa. Na noc se doporučuje nosit ponožky namočené v octě.
Velmi prospěšné jsou chladivé koupele nohou. Do vody přidejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a sůl. Udržujte nohy ve vodě, dokud nedosáhnete pokojové teploty, poté je opláchněte čistou vodou.
Mátu rozmělněte ve hmoždíři se solí a tuto směs vložte mezi prsty na nohou přibližně na jednu hodinu. Tento postup opakujte, dokud houbové onemocnění nezmizí.
Potřete bolavá místa citronovou šťávou.
Nastrouhaný česnek smícháme s čerstvým máslem v poměru 1:1. Směs se aplikuje na bolavé místo a mění se jednou denně až do zotavení.
